Docentka Lucia, kde sa v tebe podela právnička?!

Autor: Jiří Lebiš | 3.7.2012 o 7:30 | Karma článku: 8,17 | Prečítané:  2156x

Podozrenia proti najvyšším predstaviteľom Akadémie Policajného zboru sú naozaj vážne. Nemôže to však ospravedlniť správanie sa médií a politikov. Opakovane, jednostaj a - čo je obzvlášť odsúdenia hodné - v honbe za slávou porušujú zásadu prezumpcie neviny.

Na policajnej akadémii pravdepodobne došlo k manipulovaniu prijímacieho konania. Inšpekcia v tejto súvislosti podozrieva niekoľko osôb. Médiá hneď od začiatku publikujú plné mená obvinených. Napríklad tu alebo aj tu. Denník SME dokonca priniesol aj fotografiu zatýkaného rektora. Tento žurnalistický počin nemohol vzniknúť bez toho, aby novinárom o pripravovanom zatknutí nepustila informáciu polícia, ba čo je ešte horšie - niekto z jej vedenia alebo priamo z ministerstva vnútra.


Podľa definície je prezumpcia neviny právna fikcia, podľa ktorej je podozrivý, obvinený alebo obžalovaný považovaný za nevinného až dovtedy, kým súd právoplatne nerozhodne o opaku. Prezumpcia neviny je zároveň jedným z princípov právneho štátu.


Nízke právne vedomie médií sa síce nedá ospravedlniť, ale možno ho pochopiť. Nie je však v poriadku, že tento neduh sa epidemicky preniesol aj na exministerku spravodlivosti, bratislavskú krajskú predsedníčku SDKÚ a docentku práva (!) Luciu Žitňanskú. Nielenže sa poponáhľala celú situáciu komentovať, ale aj avizovala pozastavenie členstva v strane kvestorovi akadémie. V médiách to síce dobre zaznie, ale kde sa podela v docentke Žitňanskej právnička? Kde sú jej reči o právnom štáte a vláde zákona?


Na verejných činiteľov sa nepochybne vzťahujú prísnejšie kritériá než na človeka z ulice. Avšak prezumpcia neviny platí rovnako pre všetkých. Dokonca aj vtedy, keď sa obivinení priznávajú. Posledné slovo môže mať totiž vždy len nezávislý súd.


Kým médiám by nezaškodilo trochu viac umiernenosti a menej bulvárnosti, Lucia Žitňanská by mala prejsť poriadnou právnou a vedeckou katarziou. Inak z nej ostane obyčajná slovenská politička. A to je veľmi, ale veľmi nízko nastavená latka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?