Ján Tóth zarobí v NBS milión eur. Čo z toho bude mať Slovensko?

Autor: Jiří Lebiš | 27.6.2012 o 11:56 | Karma článku: 17,47 | Prečítané:  5663x

Parlament včera v tichosti zvolil za viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jána Tótha. Do funkcie ho presadila obyčajná partia Igora Matoviča. Ján Tóth zarobí za päťročné pôsobenie v NBS 1 054 560 eur. Existuje vysoký predpoklad, že pán Tóth bude zodpovedať za menovú politiku. A práve tento fakt je dôvodom na celkom povrchné, ale osožné zamyslenie sa.

Od roku 2009 je slovenskou menou euro, a preto menovú politiku robí výlučne Európska centrálna banka. Pozícia, ktorú sa hotuje obsadiť novozvolený viceguvernér, je teda úplne zbytočná. Okrem toho sa v Európskej únii čoraz intenzívnejšie diskutuje o posilnení postavenia ECB, respektíve o vytvorení nového centrálneho bankového regulačného orgánu, čím sa význam národných centrálnych bánk ešte zníži.


Aký bude mať osoh Slovensko z toho, že Ján Tóth bude viceguvernérom pre menovú politiku, je teda zjavné. Povedzme si však niečo o tom, čo prinesie funkcia pánovi Tóthovi. Za členstvo v Bankovej rade NBS mesačne dostane 3 320 eur, za funkciu viceguvernéra 8 500 a štyri razy ročne odmeny zhruba vo výške 60 percent z platu - teda nejakých 5 100 eur. Ročne to činí 162 240 eur. Po piatich rokoch vo funkcii spolu s osemnásťmesačným odstupným zinkasuje guvernér pre menovú politiku, ktorú zaňho robia kolegovia v ECB, 1 054 560 eur.


Nie je to však všetko. Viceguvernér má 24 hodín denne k dispozícii služobné auto so šoférom a k tomu ešte jedno auto bez vodiča na súkromné účely. Bude mať k dispozícii apartmán vo Vysokých Tatrách a reakreačný dom v Kremnici. Na služobné cesty bude lietať len prvou triedou, na ktoré zinkasuje okrem diét a 40 percent paušálnych výdavkov ďalších 100 percent, čo znamená, že skutočné diéty pre viceguvernéra predstavujú 2,8 násobok normálnych diét. Ak sú teda obyčajné diéty napríklad 50 eur na deň, Ján Tóth dostane 140 eur. Také drobnosti, ako sú niekoľkotisícové výdavky na reprezentačné účely, už ani nebudeme počítať.

Rok 2011 uzavrela NBS so stratou 77 miliónov eur. Rok pred tým vyrobila sekeru 515 miliónov, pričom stratové boli aj jej vlastné investície. V čase všeobecného šetrenia, škrtania a uťahovania opaskov, v atmosfére pobúrenia zo zlatých padákov je prinajmenšom na zamyslenie, na čo Slovensko potrebuje viceguvernéra NBS, ktorého zodpovednosť bude prakticky nulová a náklady na jeho vydržiavanie miliónové.

Viceguvernéra NBS pre menovú politiku Slovensko jednoducho nepotrebuje. A účet, za to, že ho ešte stále má, treba okrem iných pripísať aj na konto Igora Matoviča, ktorý do tejto nezmyslenej funkcie Jána Tótha presadil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?