Dosť bolo solidarity s najbohatšími

Autor: Jiří Lebiš | 15.6.2012 o 12:21 | (upravené 15.6.2012 o 16:39) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1891x

zaznieva nielen na uliciach z úst demonštrantov po celom svete ale už aj z úst amerického prezidenta. Možno to konečne bude "módne" aj na Slovensku. Je jedno či ide o jednotlivcov-multimiliardárov, alebo akciové spoločnosti, nadnárodné korporácie, fondy, banky, správcovské spoločnosti , finančné skupiny, developerov a iné skvelé organizácie.

Úroveň spoločnosti, jej rozkvet či vývin, posun ďalej a široká prosperita nikdy nebola zabezpečená zvýhodňovaním tých najbohatších. To nás malo naučiť už otrokárstvo a feudalizmus. A nenahovárajme si, komunizmus a kapitalizmus sú len modernejšie podoby rovnakého. V okamihu ako sa nožnice roztvoria priveľmi, systém pod hocijakým názvom padá. Cena za luxus pre zopár vyvolených, nech sú to "súdruhovia" či "kapitáni finačníctva a priemyslu". No tí si ten pád systému málokedy aj ods...

Vždy sledujem, ako ľudom vadia úplne rovnaké veci absolútne inak. Zatiaľ čo premrštené platy politických nominatov nám vadia a OPRÁVNENE, nesúlad pri platoch v súkromnom sektore považujeme za normálny a staviame mu monumentálne sochy chvál a poklepkávania za skvelé výkony, inovatívnosť a úžasný prístup. (Poznámka : Jobs zbohatol na otrockej práci, Gates a Zuckerberg sú úspešní vďaka krádežiam a právnikom, len aby sme si nezabudli)

No nikdy nikto nevysvetlil či ich pracovný čas má viac ako 24 hodín, a ich pracovný príspevok je tak dôležitý, že v prepočte na mzdu MUSÍ byť astronomicky vzdialený realite 99% miezd. Nie, prepáčte nikto nedokáže vytvoriť hodnoty či myšlienky ktoré by mali byť takto oceňované. Tie najväčšie myšlienky a hodnoty totižto NAOZAJ NIE SÚ materiálne a "skapitalizovateľné".

Chápem že argumentácia bude pod blogom pestrá a "kvalifikovaná" no nikto nevysvetlí potrebu "mať viac" spôsobom, ktorý znamená mať viac ako celé mesto, či celá krajina. To že sa to dá toľko mať, je o inom.

Extrém prosto vždy škodí. A to je matematický fakt, fyzikálna konštanta a aj morálny imperatív.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?