Pol miliardový tunel na školstve stále nedoriešený

Autor: Jiří Lebiš | 23.5.2012 o 14:34 | (upravené 23.5.2012 o 16:52) Karma článku: 14,71 | Prečítané:  4100x

Už v roku 2010 novinári upozornili na  škandálny  prípad tzv. registrov - rezortného informačného systému pre školstvo (oficiálny názov je príšerný - Rezortný informačný systém pre oblasť Regionálneho školstva, pozostávajúceho z Registra škôl, školských zariadení a zriaďovateľov, Registra študijných a učebných odborov, odborných zameraní, štátnych vzdelávacích programov, školských vzdelávacích programov, výchovných štandardov, výchovných programov školských zariadení a vyučovacích predmetov, Registra pedagogických a nepedagogických zamestnancov, Registra detí, žiakov, poslucháčov a súvisiacich agend). Problém bol s pochybným obstarávaním, s cenou, so zmyslom projektu a vôbec, zo všetkým.

Ministerstvo školstva postupne zaplatilo približne 15 miliónov Eur Ditecu za systém, ktorý nikdy nefungoval a dodnes nefunguje! Začalo sa to ešte za Mikolaja ale najmä Jurzyca v tom celé funkčné obdobie prostredníctvom svojho šéfa ÚIPŠ Romana Baranoviča pokračoval. Mimochodom, nejde len o tunelársku zákazku, ale vyslovene sa porušuje aj zákon - podľa zákona 390/2011 totiž od 1. 1. 2012 má byť funkčný register zamestnancov regionálneho školstva. Samozrejme, ako celý systém ani táto časť nefunguje.


V početných zápisniciach Baranovičovej riadiacej skupiny, ktorá sa na ministerstve schádzala aj po páde Radičovej vlády, sa neustále len opakuje nefunkčnosť a nepripravenosť systému. Peniaze sa však bez problémov Ditecu posielali. A ten, samozrejme, platil subdodávateľom... Nečudo, veď sa okolo toho pohybovalo „modré pozadie" a voľby boli drahé. Napokon, fakt, že to nefunguje a je to „predražené ako sviňa" (asi tak sedemnásobne) sa v branži vie dávno. Veď s IT a štátom to tak proste je odjakživa, že áno.

K podrobnejším informáciám zo zasadnutí riadiacej skupiny sa môže novinári bez problémov dostať podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Aspoň by to tak malo byť. Nech si pýtajú napríklad zápisnicu z 12. 3. tohto roku.


Čo s tým urobí nový minister? Zmieri sa s tým, že bolo vyhodených pol miliardy korún na brutálne predražený systém, ktorý vôbec NEFUNGUJE?! Uvidíme. Ak by mal dostatok odvahy a platilo by to, čo SMER tvrdil pred voľbami, tak ten nezmysel zruší, podá zopár trestných oznámení a zabezpečí vrátenie vyhodených peňazí.

A ešte jedna vec je veľmi čudná. Za najväčšieho Čaplovičovho kritika sa pasuje „Mr. Transparency" Miroslav Beblavý. Ako je možné, že mlčal za Jurzycu a mlčí aj teraz? Vrabce si totiž čvirikajú , že z RIS-u profituje skupina jeho priateľov a biznisových partnerov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?