Školy sa spoplatnia, pôžičky asi nebudú. Vivat minister, vivat ...

Autor: Jiří Lebiš | 23.6.2011 o 13:15 | (upravené 23.6.2011 o 14:13) Karma článku: 7,88 | Prečítané:  2005x

Téma znie: Študentský pôžičkový fond je čierna diera. Lebo peniaze uložil u Slávie Capital. Miro Beblavý, bývalý historicky najmladší štátny tajomník zo stajne SDKÚ, docent a neviem čo ešte, vraví, že je potrebné aby fond znížil výdavky, lebo inak sa správa študentských pôžičiek presunie na štátnu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku.

Možno to urobí na niekoho dojem, ale ... stačí si prečítať zákon o ŠPF a príde sa na to, že 4 zo 7 členov Rady fondu, ktorá ho riadi, vymenuváva MINISTER ŠKOLSTVA! Dodajme, že z SDKÚ. Je pravda, že zvyšných 3 členov ŠRVŠ (Študentská rada vysokých škôl).

Ani študentským zástupcom, ani ministerským nevadilo uloženie peňazí v súkromnej nebankovej inštitúcii? Alebo sa o fond celý rok vôbec nezaujímali?! Preto teraz zahanbene mlčí aj minister aj ŠRVŠ?

Mirovi Beblavému nechcem vyčítať, že si nevšimol stav v ŠPF. Okrem poslancovania je totiž aj členom pracovných skupín ministra školstva pre reformu vysokých škôl a vedy, a okrem toho aj členom kolégia ministra financií, a ešte aj...  Takže chápem že nestíha.

Napadá ma ale ešte zákernejšia predstava, než je lajdáctvo. V čase, keď sa robia postupné kroky na úplné spoplatnenie vysokého školstva, sa snaha o zrušenie fondu sa dá vnímať aj ako postupné zrušenie pôžičiek ako takých. Celá story so Sláviou Capital môže byť len spôsob ako to presadiť.

 

Keď ide o spravodlivý postup v tejto kauze, je jediný  - vymeniť členov Rady fondu, vypísať konkurz na nového riaditeľa a ukončiť zmluvu so starým, a zároveň zobrať 3 mesačné platy ministrovi, členom pracovných skupín... A členov ŠRVŠ, ktorí menovali 3 členov Rady fondu povinne nechať odfotiť s tabuľkou = prepáčte, ospravedlňujeme sa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.


Už ste čítali?