Človekofília alias Ceny humanistov 2012

Autor: Jiří Lebiš | 18.6.2012 o 13:13 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  370x

Týždeň pred letným slnovratom, bez špeciálnych ceremónií, sa už 5.rok udeľovala cena Humanista roka a udeľoval sa aj vzácny titul Veľvyslanec humanizmu. Nezvonilo sa na zvony, nebozkávali sa prstene ani sa do zvončeka nevyberalo.

Humanizmus je nenáboženskou vierou v človeka. V jeho racionálnu a aj prirodzenú morálnu snahu o slobodu, ľudské práva, demokraciu, lepšie sociálne postavenie chudobných a znevýhodnených skupín, obmedzovanie násilia. Prosto hovorí o solidarite všetkých ľudí a spoločnom hľadaní toho najlepšieho v ľuďoch a pre ľudí. A bez zjavenej "pravdy" či bez majetkovej, rasovej, rodovej či jazykovej ideológie.

Človek je dostatočne dôstojný, rozumný ako aj schopný sebarealizácie práve na základe vlastného rozumu. Prosto každý má právo na šťastie, slobodu a osobný rozvoj. Žiadny dedičný hriech, žiadne výhovorky, žiadne napĺňanie vôle Proroka, Boha, Alláha, Jahveho, Ježíša Krista, Poseidóna, Osirisa, Kálí, Budhu či Perúna, komunizmu či kapitalizmu.

A ako ocenenie za humanistický prístup nielen k svojmu životu ale aj k svojej práci sa v 2012 stala Humanistom roka sociologička PhDr. Zuzana Kusá Ph.D . Veľvyslancom humanizmu sa stal historik a právnik prof. JUDr. Ladislav Hubenák, DrSc.

Gratulujem!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?