Dosť bolo solidarity s najbohatšími

Autor: Jiří Lebiš | 15.6.2012 o 12:21 | (upravené 15.6.2012 o 16:39) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1855x

zaznieva nielen na uliciach z úst demonštrantov po celom svete ale už aj z úst amerického prezidenta. Možno to konečne bude "módne" aj na Slovensku. Je jedno či ide o jednotlivcov-multimiliardárov, alebo akciové spoločnosti, nadnárodné korporácie, fondy, banky, správcovské spoločnosti , finančné skupiny, developerov a iné skvelé organizácie.

Úroveň spoločnosti, jej rozkvet či vývin, posun ďalej a široká prosperita nikdy nebola zabezpečená zvýhodňovaním tých najbohatších. To nás malo naučiť už otrokárstvo a feudalizmus. A nenahovárajme si, komunizmus a kapitalizmus sú len modernejšie podoby rovnakého. V okamihu ako sa nožnice roztvoria priveľmi, systém pod hocijakým názvom padá. Cena za luxus pre zopár vyvolených, nech sú to "súdruhovia" či "kapitáni finačníctva a priemyslu". No tí si ten pád systému málokedy aj ods...

Vždy sledujem, ako ľudom vadia úplne rovnaké veci absolútne inak. Zatiaľ čo premrštené platy politických nominatov nám vadia a OPRÁVNENE, nesúlad pri platoch v súkromnom sektore považujeme za normálny a staviame mu monumentálne sochy chvál a poklepkávania za skvelé výkony, inovatívnosť a úžasný prístup. (Poznámka : Jobs zbohatol na otrockej práci, Gates a Zuckerberg sú úspešní vďaka krádežiam a právnikom, len aby sme si nezabudli)

No nikdy nikto nevysvetlil či ich pracovný čas má viac ako 24 hodín, a ich pracovný príspevok je tak dôležitý, že v prepočte na mzdu MUSÍ byť astronomicky vzdialený realite 99% miezd. Nie, prepáčte nikto nedokáže vytvoriť hodnoty či myšlienky ktoré by mali byť takto oceňované. Tie najväčšie myšlienky a hodnoty totižto NAOZAJ NIE SÚ materiálne a "skapitalizovateľné".

Chápem že argumentácia bude pod blogom pestrá a "kvalifikovaná" no nikto nevysvetlí potrebu "mať viac" spôsobom, ktorý znamená mať viac ako celé mesto, či celá krajina. To že sa to dá toľko mať, je o inom.

Extrém prosto vždy škodí. A to je matematický fakt, fyzikálna konštanta a aj morálny imperatív.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?